119_blog

Ako vás ovplyvňujú farby?

Publikované: 6. augusta 2021

Prečo máme takú pestrofarebnú kolekciu oblečenia od TIAMMY? Farby sa na nás totiž podpisujú viac, než si myslíme. Práve to, aké farby na seba nahodíte, dokážu vytvárať určité pocity, nálady, či dojmy z vás na verejnosti. Poďte bližšie spoznať, ako vás jednotlivé farby ovplyvňujú.

 

Modrá

Najväčšej obľube zo všetkých farieb sa teší práve modrá. Pre ľudí je to farba harmónie. Navodzuje pocit bezpečia, kľudu, nebeskej čistoty a vyrovnanosti. Takisto je synonymom serióznosti, úprimnosti a dôvery. Má veľmi priaznivý vplyv na človeka najmä v oblasti kreativity a zvyšovaniu jeho produktivity.

Ak máte radi modrú a často ju nosite, svedčí to o vašej zodpovednosti, dôveryhodnosti, vyrovnanosti a harmonickosti v živote. Naopak, ak túto farbu človek odmieta, zo psychologického hľadiska to môže byť príznakom hlbokého smútku či depresie.

 

Zelená

Sviežosť, zdravie, čistota, príroda – to všetko zelená symbolizuje. Nosením tejto farby dávate najavo svoju vyrovnanosť a pohodu v živote. Je to veľmi veselá a energická farba a to dáva o vás vedieť aj okoliu. Vníma sa aj ako farba symbolizujúca nádej alebo zrod, keďže je spätá s rastlinami a všetkým kvitnúcim v prírode.

Ak sa odejete do zelenej farby, pomôže vám to uvoľniť stres. Zelené kúsky oblečenia tak prinášajú sviežosť aj do mysle človeka a vedia sa v značnej miere podpísať na dobrej nálade.

 

Červená

Farba, ktorá vás dokáže silne stimulovať. Červená predstavuje vášeň, energiu, náruživosť, akciu, dynamiku a silu. V istých kultúrach reprezentuje aj vážnosť, moc a rešpekt. Spája sa s krvou či ohňom, silnými činiteľmi, a práve to dáva červená najavo. Svojho nositeľa dokáže dostať významne do popredia a úspešne upútať pozornosť okolia.

Červená sa môže podpísať aj na zvýšenom sebavedomí. Taktiež dokáže rozprúdiť adrenalín, ba takisto vyvolávať agresivitu. Rozhodne je tou správnou voľbou, ak sa chcete nechať nakopnúť a podporiť sa do aktivity. S jej voľbou tak treba byť aj opatrný, lebo v spálni na vás nezapôsobí práve upokojujúco.

 

Žltá

Aby vám bolo veselo, nahoďte sa do zelenej. Prináša a evokuje dobrú náladu, pozitívnu energiu, rozveselí, povzbudí a uvoľní. Tí, ktorí ju nosia, sú zvyčajne optimistické povahy s množstvom pozitívnej energie, ktorú dokážu preniesť aj na ostatných.

Žltá je farba kreatívcov. Podporuje tvorivé myslenie a aj sebavedomie. Je často používaná v kanceláriách a je osvedčeným prvkom produktivity. Hodí sa na výlety či párty, lebo sama o sebe evokuje super náladu, čo je pri takých príležitostiach potrebné, a zábavu.

 

Oranžová

Dobrú náladu a stály optimizmus nevyjadrí žiadna farba tak dokonale, ako oranžová. Nosia ju najčastejšie ľudia s výraznými a silnými osobnosťami a sú priateľské, energické a ambiciózne osoby. Oranžová pomôže zvyšovať radosť a viac si užívať život.

Ak sa jej niekto vyhýba, korene týchto dôvodom sa môžu schovávať v pocitoch neporozumenia či silnej introvertnosti.  Ľudia s obavami z prijatia verejnosťou či s viacerými zábranami  s ňou tak nemusia byť najlepší priatelia.

 

Fialová

Fialová je farba melancholikov. Vzbudzuje tajomný dojem a evokuje duchovno. Na ľudí pôsobí ako inšpiratívna farba. Spája sa s ňou takisto aj tiché vzrušenie, no aj skromnosť či pokora.

V obľube ju najviac majú deti. Je stimulom ku kreativite a podieľa sa na bujnosti mysle. Svojou blízkosťou k melanchólii a podobným pokojným pocitom ju oceníte najmä počas spánku, čomu dokáže napomáhať a takisto aj zvyšovať jeho kvalitu.

 

Ružová

Pohoda, priateľstvo, sloboda a dobrá nálada – to hovorí do sveta ružová farba. Spája sa s ňou láska, nežná vášeň a oddanosť. Práve nežnosť je jej významnou charakteristikou. Je nežná ako vo vzbudzovaní vášní, tak aj vo vzbudzovaní elegancie či veselosti.

Nositelia tejto farby sú príjemne naladení ľudia, dobráci a skvelí kamoši, osoby s citom pre estetiku a romantické duše. Farba je často aj prvkom sentimentálnosti. Je dobré vedieť, že ružová vyvoláva aj chuť na sladké.

 

Hnedá

Teplo a bezpečie sála práve z hnedej. Spája sa so stromami, ale aj s rustikálnosťou. Ľudia, čo ju obľubujú, majú zvyčajne silné puto k svojmu domovu. Hnedá je pokojná farba, ktorá predstavuje harmóniu a o svojom nositeľovi hovorí, že chce mať pokoj a oddych.

Je viac obľúbená u dospelých, pretože prináša úľavu od stresu. Dáva dojem poriadku a usporiadania, čo sa v búrlivom životnom kolobehu vždy hodí. Prináša do života mier a psychické zdravie.

 

Sivá

Synonymom neutrálnosti je práve sivá farba. Okrem toho dokáže vzbudiť dojem nezaujatosti, uzavretosti či zdržanlivosti. Spája sa s ňou ale aj pocit beznádeje. Nie je ani aktivizujúca, ani upokojujúca, ale dá sa považovať za harmonickú. Nosia ju ľudia známi svojou rozvážnosťou, odhodlaní postupne pokračovať vpred v tom, čo si stanovili za svoj cieľ.

Nositelia sivej ju môžu hravo kombinovať s pestrými farbami. Nezvýrazní ich v takej miere, ako napríklad čierna, ale dokáže vyvážiť ich krikľavosť, vďaka čomu nepôsobia farby veľmi agresívne.

 

Čierna

Táto farba má prevažne negatívne synonymá. Spájame ju so smrťou, strachom, smútkom či nešťastím. O svojom nositeľovi môže vytvárať dojem depresie, ale aj sebavedomia, cieľavedomosti a takisto odhodlania. Jej nositelia sú často svojrázne osoby, ktoré si ľahko zapamätáte.

Jej výhodou pri obliekaní je, že sa dá kombinovať so všetkými farbami naozaj štýlovo. V spojení s bielou pôsobí elegantne a seriózne. Navyše, jej pozitívnou vlastnosťou je aj to, že svojho nositeľa dokáže opticky zúžiť, a to vždy človeka poteší.

 

Biela

Ak nevidíte názov farby, tak čítate o bielej, najčistejšej zo všetkých farieb. Reprezentuje nedotknutosť, jasnosť, svetlosť, vznešenosť či nevinnosť. Spája sa aj s novotou, novým začiatkom, napríklad v podobe veľkej zmeny v živote, novej práci a tak podobne. Je takisto prejavom optimizmu a navyše aj voľnomyšlienkárstva.

Biela farba je často prvkom neutrálnosti a jej nosenie môže oznamovať nezaujatosť, prípadne snahu o vyhranenie sa voči ostatným sféram v istom prostredí. Reprezentuje sa ňou poriadkumilovný a systematický človek, často aj perfekcionisti.

 

Vyberajte si kúsky z e-shopu TIAMMY podľa ich vplyvov na vás a vyvolajte vždy dojem, ktorý si želáte.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Pinterest